Informacje na temat badań genetycznych w kierunku padaczki i encefalopatii padaczkowych:
https://warsawgenomics.pl/index.php/testy#!/panel/padaczka-i-zespoly-zwiazane-z-chromosomem-x
https://warsawgenomics.pl/index.php/testy#!/panel/padaczka-idiopatyczna
https://warsawgenomics.pl/index.php/testy#!/panel/padaczka-metaboliczna
https://warsawgenomics.pl/index.php/testy#!/panel/padaczka-i-encefalopatie-padaczkowe
Anna Wójcicka
Dr hab. med. Anna Wójcicka
Warsaw Genomics
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.
Żwirki i Wigury 93, 02-089 Warszawa
NIP 7010479232, REGON 361337464,
Podmiot leczniczy Nr Z-178028-20150909
LAWENDOWY DZIEŃ (PURPLE DAY) 26 MARCA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PADACZKI
Padaczka jest jedną z najpopularniejszych chorób neurologicznych, z którą na świecie zmaga się ok. 50 mln ludzi (w tym ok. 400 tys. Polaków), wiedza społeczeństwa na temat tej choroby jest ciągle niewystarczająca. - Polacy niewiele wiedzą o padaczce -mylą ją z innymi schorzeniami, obawiają się chorych na padaczkę, nie potrafią we właściwy sposób udzielić pomocy w trakcie napadu padaczkowego. Ten niski poziom świadomości na temat charakteru, objawów i przebiegu choroby powoduje wiele mitów wokół padaczki, które z kolei przekładają się na często krzywdzące postawy wobec chorych.
Informacja prasowa
5 października 2010, Łódź
W Polsce żyje ok. 400 tysięcy ludzi chorych na padaczkę. Co roku zapada na nią 40-70 osób na każde 100 tysięcy. W 6 przypadkach na 10 nie znamy przyczyny choroby. Na padaczkę może zachorować każdy i w każdym wieku. Czy w związku z tym nie powinniśmy wiedzieć co to za choroba?
CO POLACY WIEDZĄ O PADACZCE?
Najnowsze badania opinii (Badanie PRO-EPI) przeprowadzone na zlecenie Polskiego Towarzystwa Epileptologii i firmy UCB przez Instytut Badawczy Pentor pokazują, że 89% Polaków słyszało o padaczce, a 80% naszych rodaków prawidłowo kojarzy podstawowy objaw padaczki, czyli występowanie drgawek ciała raz na jakiś czas.
Informacja prasowa
5 października 2010, Łódź
NAUCZYCIELU, NIE BÓJ SIĘ!
PADACZKA - WYSTARCZY WIEDZIEĆ
Jak co roku, rodzice pierwszoklasistów stanęli przed wyborem szkoły dla swojej pociechy. Zwracali uwagę na lokalizację, jakość nauki, rankingi czy zajęcia pozalekcyjne. Rodzice dzieci chorych na padaczkę mają inny dylemat: szkoła „zwykła”, integracyjna, czy specjalna... Czy rzeczywiście mają wybór? Co ma na to największy wpływ?
Co to jest padaczka:
Padaczka jest pierwotną chorobą mózgu, której istotą jest nagłe zaburzenie czynności określonych komórek nerwowych w mózgu, któremu towarzyszy czynność elektryczna wyzwalana przez te komórki. Objawia się ona występowaniem powtarzających się napadów. Każde krótkotrwałe, nagłe, stereotypowe zaburzenie ze strony układu nerwowego bez jasnej przyczyny, powinno być traktowane jako, możliwy napad padaczkowy. Punkt wyjścia napadu w mózgu lekarze nazywają ogniskiem padaczkowym.
Jak radzic sobie z padaczką i jak ją rozpoznawać:
26 marca to wyjątkowy Międzynarodowy Dzień Epilepsji – Lawendowy Dzień, który swoje święto obchodzi od niedawna i jest poświęcony pamięci wszystkim osobom chorującym na epilepsję, których dotknęło osamotnienie i odizolowanie towarzyszące tej chorobie.
Wspomniany dzień jest idealną okazją do poinformowania i naświetlenia społeczności problemów wynikających z choroby jaką jest epilepsja. Jedną z takich prób dotarcia z informacja i edukacją była Konferencja Prasowa pt. „PRO - EPI – Zrozumieć padaczkę w pracy” zorganizowana w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie przez Firmę UCB oraz Polskie Towarzystwo Epileptologii.