Poznaj czym jest Epilepsja?Czytaj...
Zobacz jak możemy sobie nawzajem pomóc.Dalej...
Uczestniczyliśmy w tych projektach....wejdź dalej...
Nasze Warsztaty Terapii Zajęciowej.dalej...
Warsztat Terapii Zajęciowej w Ozorkowie jest placówką pobytu dziennego, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 .
Zajęcia terapeutyczne z osobami niepełnosprawnymi na poszczególnych pracowniach odbywają się w godzinach od 8.30 – 15.30 .
Terapia zajęciowa w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej odbywa się w grupach pięcio i czteroosobowych w następujących pracowniach terapeutycznych:
Pracownia rękodzieła artystycznego - to oznacza twórczości warsztatowej , w której uczestnicy pracują w wiklinie papierowej splatając wiklinowe kosze , uczą się pracy na krośnie i wykonywania makramy. Nieobca jest tu również praca w glinie, zgłębianie artyzmu całej ceramiki wraz z obsługą pieca do ceramiki oraz form gipsowych.
Aktywizacja uczestników odbywa się także poprzez drobną stolarkę, malarstwo artystyczne, modelarstwo amatorskie. Tu także trwa nauka obsługi maszyny do szycia, żelazka, zapoznanie się z różnorakimi ściegami, szydełkowanie, haftowanie, wykonywanie ozdób świątecznych, szycie torebek, poduszek, wyklejanie różnych obrazków, tworzenie kompozycji z masy papierowej i tektury.
Pracownia plastyczna - obok podtrzymywania umiejętności szkolnych i wyrabiania gotowości do podejmowania codziennych obowiązków powstaje przysłowiowe 1001 drobiazgów. Tutaj arteterapia obejmuje pracę w papierze, gipsie, surowcach ekologicznych, etc. Powstają okolicznościowe ozdoby świąteczne, kartki, obrazy, wieńce z siana, choinki z szyszek. Aktywizacja uczestników odbywa się również poprzez malowaniu na szkle, w ten sposób powstają ozdobne kielichy, wazony i obrazy itp.
Pracownia komputerowa (multimedialna) - uczestnicy poznają podstawy obsługi komputera i urządzeń biurowych. Współredagują również i wydają gazetkę „Blask”, a dostęp do Internetu zmobilizował uczestników tej pracowni do poznania programów do jego obsługi. Podczas zajęć uczestniczy uczą się także podstaw obsługi aparatu fotograficznego - cyfrowego. Oraz metod fotografowania przyrody i naszego miasta, zdjęcia te często biorą udział w konkursach organizowanych przez regionalne ośrodki kultury. Umiejętności w dziedzinie poligrafii, to nabywanie umiejętności prawidłowego kserowania, gilotynowania i bindowania.
Pracownia gospodarstwa domowego - uczestnicy zajmują się codziennym przygotowaniem drugiego śniadania, sprzątają po posiłkach, biorą udział w opracowywaniu jadłospisu, poznają zasady racjonalnego żywienia, dostosowania potraw do okoliczności. Obok wypieków i przygotowywania dań obiadowych jest czas na zapoznanie się z zasadami dobrego zachowania się przy stole, dekorowaniem, ekonomicznym treningiem kulinarnym. Uczą się też obsługi nowoczesnych dostępnych na pracowni urządzeń AGD. Aktywnie uczestnicy tej pracowni poznają zasady zdrowego żywienia poprzez organizowanie zdrowych posiłków oraz zajmują się Eko – klubem naszego warsztatu. Pracownia dba również o nasz ogródek z sezonowymi warzywami i ziołami oraz o rabatki na naszym terenie.
Sala rehabilitacji - Rehabilitacja fizyczna polega na codziennych ćwiczeniach gimnastycznych na sali rehabilitacyjnej w naszym WTZ pod czujnym okiem pana rehabilitanta- fizjoterapeuty. Podczas rehabilitacji medycznej uczestnicy są prowadzeni indywidualnym, skonsultowanym z lekarzem specjalistą od narządów ruchu, blokiem programowym.
W swych ogólnych ramach program rehabilitacji ruchowej jest kompleksowym procesem oddziaływania, na który składa się między innymi: gimnastyka usprawniająca, terapia manualna mająca na celu zwalczanie, zapobieganie, przeciwdziałanie wadom postawy i dysfunkcjom narządów ruchu.
Pracownia – „sprawnego technika” – uczestnicy zajmują się obróbką drewna, renowacjami, drobnymi naprawami, wykonywaniem prac artystycznych. Rozwijają się miedzy innymi przez arteterapię dzięki możliwości zdobienia swoich prac poprzez różne techniki artystyczne. Wykonują proste prace naprawcze dzięki czemu uczą się dodatkowej zaradności w ich własnych gospodarstwach domowych. Dodatkowo nabywają umiejętności podstaw pracy zawodowej takich jak: praca w grupie, organizacja miejsca pracy, zasady BHP. Uczestnicy dbają o teren wokół warsztatu (zamiatają liście, odgarniają śnieg) oraz dbają o czystość w naszym samochodzie.
Pracownia aktywności zawodowej – to tutaj uczestnicy nabierają zdolności administracyjnych. Do codziennych obowiązków należy odbieranie telefonów, prowadzenie lub przełączanie rozmów, obsługa ksero, fax-u, skanera, komputera itp. Ponad to uczestnicy uczą się pisać i wypełniać niektóre pisma takie jak CV, list motywacyjny. Nabywają zdolność radzenia sobie w urzędach, na poczcie i w banku. Dodatkowym atutem tej pracowni jest to , że uczestnicy uczą się postępowania w relacjach takich jak szef- pracownik czy pracownik- pracownik oraz mają bezpośredni kontakt z klientem ucząc się w ten sposób zachowań społecznych i reakcji w niektórych sytuacjach społecznych. Pracownia uczy samodzielnego zarządzania własną dokumentacją np. wypełnianie wniosku o dofinansowanie do PCPR, wypełnienie wniosku o dowód osobisty itp.
Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę
ul. Fabryczna 57 (XI P.)
15-482 Białystok
tel/fax: 85 654 57 51, 675 44 20
Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę
Oddział Łódzki
Siedziba: ul. Sikorskiego 30/62
95-035 Ozorków
Miejsce prowadzenia działalności:
ul. Kościuszki 31, 95-035 Ozorków
tel/fax: 42 277 17 73
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Bank Spółdzielczy w Ozorkowie
47 8786 0001 0014 9376 2000 0001
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę - Oddział Łódzki
ul. Kościuszki 31, 95-035 Ozorków
tel/fax: 42 277 17 73
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
„Każdy człowiek jest szansą dla ludzkości”
o. Józef Wrzesiński